30 Nisan 2017 Pazar

Yeni Nesil Network Marketing…Attraction Marketing

Yeni Nesil Network Marketing…Attraction Marketing


Mike Dillard’ın Attraction Marketingi  icat etmesinden sonra network marketing ilkeleri değişiyor. Artık devir insanları arayıp, davet edip iş sunumu göstermek değil. İnsanların sizi arayıp bana işi anlat deme devri başladı. Yeni nesil network marketingte kurallar değişti ve siz insanları takip etmek yerine insanların sizi takip etmesini sağlamalısınız.
Peki bu işi yani peşinden koşulan bir networker olmayı nasıl başarabilirsiniz?
-Değer üreten bir kişi olmak
Eğer siz insanlar arasında değer üreten bir kaynak olarak gösteriliyor ve öyle görünüyorsanız otomatik olarak insanlar size katılmak isteyeceklerdir. İnsanlar değerini kanıtlamış, insanlara faydası olan, vaatlerini yerine getiren ve kazanan liderleri takip ederler.
Değer üreten bir kişi olmak için, kişisel gelişiminizi artırmanız lazım. Ben ağ pazarlama işine ilk başladığım zamanlar bu işi açıkçası küçümsemiştim. Çünkü mesleğimin getirdiği bir öz güvenle her şeyi biliyor olduğumu, kişisel gelişimle ilgili kaynakları küçümseyip bunları benim de yazabileceğimi söyleyip gelişime ve eğitime tamamen kendimi kapatmıştım. Ama bu düşüncelerim değiştiği zaman bende kendimi bir networker olarak görmeye başladım.
Değerli bir kaynak olmak için sizin varlığınız değerli olmak zorunda. Bu yüzden kendi gelişiminizi sürekli artırmak ve bunu insanlara sunmanız lazım.
-İnsanların ihtiyacı neyse  bunu belirleyin
Attraction marketing sisteminde bence bu en önemli konudur. Siz bir danışman rolüne girip insanlarla iletişimi derinleştirip onların neye tam olarak ihtiyaçları varsa onu öğrenmeniz gerekir. Bunu yaparken bir danışman edasında sorularınızı profesyonelce sormanız gerek.
Networkerların ve ağ pazarlamacıların yaptığı bir hata. İnsanların ihtiyaçlarını yada sıkıntılarını anlamadan onlara boş yere umut vermeleri. Oysa görüşme temeliniz tamamen adayınızın hikayesine paralel olarak şekillenmeli. Adayınız sizin işinize neden gereksinim duyuyor? Mali hedefleri veya sıkıntıları ne? Kariyer düşüncesi nedir? Tüm bunları danışmanlık yaptığınız görüşme sırasında belirleyebilen bir yeni nesil networker olmanız lazım.
-Çözüm sağlayın
Görüşme sonunda adayınızın sıkıntılarına çözümünüz nedir onu sunmanızın zamanı gelmiştir. Onun ihtiyacı neyse ona göre çözümünüzü sunmanız gerek. Maddi sıkıntısı varsa iş planından söz edin. Sağlıkla ilgili sıkıntılara ürünlerle, uzun süreli iş ve kariyer planı varsa ona uzmanlığınızla yardım edebilirsiniz. Ayrıca ücretsiz seminerler, kurslar, bloğunuzdan bilgilendirme,  e-maille eğitim gibi değerli içeriklerle adayınıza destek verebilirsiniz.
-Çözümünüzü kanıtlayın
Network marketing alanı insanların şüpheyle yaklaştığı bir alan. İnsanların bu alanla ilgili gelebilecek soruları önceden kestirip cevaplarını hazır etmeniz adayınızın kafasındaki soru işaretlerini yok etmeniz gerekir.
Siz veya şirketinizle ilgili maddi yada kariyer anlamında soru işaretleri varsa bunu gerçekçi kanıtlarla yok etmelisiniz. Siz yeni başlayan bir networkçüyseniz ve henüz para kazanma ve kariyer konusunda istenilen yerde değilseniz, şirketinizle ilgili yazılı belgeler yada bu işte başarılı olmuş sizden önce bu işi yapanlarla tanıştırmanız veya onları göstermeniz gerekir.
-İnsanların işinize katılmasının kendi kararları olduğunu sağlayın
Siz bir uzmansınız, danışmansınız ve insanlara çözüm sunan bir işiniz var. Görüşme sırasında sorularla adayınızın sıkıntılarını ve ihtiyaçlarını belirledikten sonra siz artık pasif duruma geçeceksiniz ve bekleyeceksiniz. İnsanlar kendi kararlarını kendileri vermek zorundalar. Ve bunu büyük bir zevkle yaparlar. Onlara bu hakkı tanımak lazım. Görüşmeden sonra ”ne zaman görüşeceğiz, ee ne düşünüyorsun yada kayıt olacak mısın” gibi acziyet içinde olan bir uzman yada danışman olamazsınız.
Bir insanı zorla bir işe sokarsanız sizin için sadece kayıt olmuş olur ve daha sonra hiç bir şey yapmaz. İşe kendi kararı olarak girerse içinde olan tüm enerjisini kendisi ve takımı için gösterecektir. Size kalan ise uzman olarak danışmalığa devam etmektir.
Başarı Sizinle Olsun
Kaynak: ersinkahraman.com

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder